Praėjusį penktadienį Kijeve (Ukraina) Ukrainos generaliniam prokurorui Andrijui Kostinui ir Luhansko prokuratūros vadovui buvo perduota Lietuvos prokuratūros ir kitų Lietuvos institucijų skirta parama atsikuriančiai Luhansko prokuratūrai.
Ukrainos karinėms pajėgoms atkovojus dalį užgrobtos Luhansko teritorijos, išlaisvintoje dalyje atkuriama valstybės institucijų, tarp jų – ir Luhansko prokuratūros, veikla. Karinio agresoriaus nusiaubtame mieste tai padaryti itin sudėtinga, nes institucijų darbui trūksta visko – biuro baldų, kompiuterinės ir kitos technikos, elementarių darbo priemonių.
Lietuvos generalinė prokuratūra, nuolat palaikanti ryšį su Ukrainos prokuratūros vadovais, gavusi informaciją apie būtiniausius Luhansko prokuratūros poreikius, kreipėsi į įvairias institucijas Lietuvoje ir užtikrino šių institucijų skirto ilgalaikio materialaus turto perdavimą Ukrainos prokurorams. Į Ukrainą ankstyvą ketvirtadienio rytą išvykusiame krovinyje buvo metalinės spintos dokumentams, kompiuteriai, spausdintuvai, monitoriai, kameros, kita technika, įvairios skaitmeninės laikmenos bei kitos būtinos darbo priemonės.
Lietuvos prokurorai prie šios paramos taip pat prisidėjo ir per itin trumpą laiką surinktomis asmeninėmis lėšomis, už kurias buvo nupirkti ir Ukrainos prokurorams perduoti jų darbui būtini daiktai už beveik 3700 eurų. Visą šį krovinį, kuriam pervežti iš Vilniaus į Kijevą prireikė pilnai prikrautų krovininio autobusiuko ir lengvojo automobilio, į Kijevą palydėjo Lietuvos generalinė prokurorė Nida Grunskienė. Ši Lietuvos parama tapo viena iš didelio dėmesio sulaukusių naujienų Ukrainos žiniasklaidoje.
„Perduodu didžiulę ir labai nuoširdžią Ukrainos prokurorų padėką tiek kiekvienam žmogui, prisidėjusiam prie šios labdaros, tiek ir Lietuvos institucijoms, kurios į pateiktą prašymą sureagavo nedelsiant, labai geranoriškai skirdamos paramą ir padėjusioms organizuojant saugų krovinio vykimą į Ukrainą: Lietuvos Vyriausybės kanceliarijai, Užsienio reikalų ministerijai, Sveikatos apsaugos ministerijai, Policijos departamentui, Viešojo saugumo tarnybai, Finansinių nusikaltimų turimų tarnybai, Valstybinam patentų biurui. Būdami toli nuo karo visiškai suniokotų vietų, būdami saugūs, mes iš tiesų sunkiai įsivaizduojame, kaip galima dirbti, kai trūksta visko. Nuo kompiuterio iki USB laikmenos. O viso to prokurorų darbui Ukrainoje tikrai labai reikia, ir jau šiandien, tam, kad nei vienas šios šalies teritorijoje įvykdytas karo nusikaltimas neliktų neužfiksuotas ir neįvertintas. Man buvo didelė garbė perduoti iš rankų į rankas Lietuvos skirtą paramą, kurios paskirtis – teisingumas“, – grįžusi iš Kijevo dalijasi įspūdžiais generalinė prokurorė Nida Grunskienė.
Nuvykusi į Ukrainą N. Grunskienė su Ukrainos generaliniu prokuroru A. Kostinu taip pat aptarė Lietuvoje atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl Ukrainoje įvykdytų karo nusikaltimų, bendradarbiavimą jungtinėje tyrimo grupėje ir su Eurojuste veikiančiu Tarptautiniu baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą centru (ICPA).
Primename, kad ikiteisminį tyrimą pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 100 straipsnį dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, 110 straipsnį dėl agresijos ir 111 straipsnį dėl draudžiamų karo atakų Generalinė prokuratūra pradėjo 2022 m. kovo 1 d. Šiuo metu liudytojais apklausta beveik 400 į Lietuvą atvykusią karo pabėgėlių, nukentėjusiais pripažinta apie 100 asmenų.
Taip pat pirmomis karo savaitėmis, 2022 m. kovo 25 d., Lietuvos, Ukrainos ir Lenkijos generaliniai prokurorai susitiko Ukrainos pasienyje ir oficialiai pradėjo jungtinės tyrimo grupės veiklą. Šiuo metu jungtinės tyrimo grupės veikloje dalyvauja Estija, Latvija, Rumunija, Slovakija, Tarptautinio baudžiamojo teismo prokuratūra, JAV Teisingumo departamentas. Šių metų liepos 2 d. darbą pradėjo ir Tarptautinis baudžiamojo persekiojimo už agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą centras.
Šaltinis: Lietuvos Respublikos Prokuratūra