Pastaraisiais metais ir ypač per karantiną įvairiems serialams mušant populiarumo rekordus, kino gerbėjai ėmė gręžiotis ir egzotiškesnes šalis. Turkų serialai Lietuvoje kol kas naujiena, tačiau sparčiai skinasi kelią Europoje.
Kodėl turkų serialai populiarėja pasaulyje?
Jei dar prieš dešimtmetį šalių, kuriose Turkija platino savo produkciją, tebuvo apie 50, tai šiandien šis skaičius perkopė 150. Jei prieš kelerius metus pajamos iš melodramų eksporto pasiekė pirmą šimtą milijonų JAV dolerių, tai dabar taupyklė per metus pasipildo bent 600 mln. dolerių ir šiemet planuojama nugriebti viso milijardo putą. Turkų serialai užkariavo Balkanus, dalį Europos, Artimuosius Rytus, Centrinę Aziją ir tvirtai įsiveržė į tokių senų serialų kalyklų, kaip Lotynų Amerika ir Indija, rinką.
Nesvarbu, ar šią šalį jau spėjote pamilti, gurkšnodami arbatą Stambulo kavinukėje, o gal nieko apskritai apie ją nežinote. Štai keletas milijonus žiūrovų užburti jau sugebėjusių istorijų, kupinų dramatiškų siužetų, romantikos ir netikėtų posūkių, neabejotinai padėsiančių susipažinti su turkų kultūra.
„Didingasis amžius” („Muhtesem Yuzyil”)
Vienas pirmųjų turkų serialų, išpopuliarėjusių Europoje – „Didingasis amžius”. Šioje istorinėje dramoje, kurią Turkijoje transliavo 2011-2014 m., pasakojama apie Osmanų imperijos sultoną Suleimaną Didįjį ir jo santykius su šeima, patarėjais bei, žinoma, meilužėmis. Turkų serialas plačiai giriamas ir vertinamas ir ne veltui – į jo gamybą investuoti milijonai, aktorių ieškota ne tik Turkijoje, bet ir už jos ribų, o taip pat gamybos teises vėliau įsigijo ir kelios kitos šalys.
„Palaužti sparnai” („Kanatsız Kuşlar”)
Šis turkų serialas – apie jauną moterį ir mama, Nefisę, netekusią vyro ir pasiruošusią dėl savo vaikų padaryti absoliučiai bet ką. Ji po vyro mirties viena rūpinasi keturiais vaikais. Moteris sunkiai dirba, kad išlaikytų gausią savo šeimyną. Tačiau vis tiek vos suduria galą su galu. Vienintelė jos pagalba ir atrama – vyriausioji dukra. Lyg sunkumų gyvenime dar būtų negana, visiškai netikėtai vieną dieną Nefisė neteko darbo. Darbdavys ją išvijo iš darbo net nesumokėjęs paskutinio atlyginimo. Ir tuomet, žinoma, aplanko meilė, tačiau ar jai lemta sužydėti?
„Prisikėlimas: Ertugrul” („Diriliş: Ertuğrul”)
Ir vėl istorinis pasakojimas nukelsiantis į XIII a, Osmanų imperijos priešistorę. Turkų serialas pasakoja apie Osmano I tėvų (Ertugrulio ir Halimes) gyvenimą, musulmonų kovas prieš kryžiuočius ir mongolus seldžiukų imperijos laikais. Vienas iš veikėjų – garsus sufijų filosofas Ibn Arabi, taip pat gerai iliustruojamas ir kasdienis gyvenimas. Veiksmas filmuotas Stambulo priemiestyje ir transliuotas penkis sezonus, tad kitą kartą galėsite pakeliauti ir personažų takais.
„Begalinė meilė” („Kara Sevda”)
Kemalis yra viduriniosios klasės šeimos sūnus, Nihan – yra turtingų socialistų dukra, taip pat turi brolį dvynį Ozaną, kurį labai myli. Nigan tėvo verslas pamažu žlunga, ir negalėdama atsisakyti prabangaus gyvenimo, jos motina merginą pastūmėja ištekėti už ją įsimylėjusio turtuolio, kurį Nihan laiko arogantišku pasipūtėliu. Tuomet, žinoma, jos kelyje pasipainioja Kemalis, tačiau tėvams tai – toli gražu ne svajonių jaunikis. Serialas tapo svarbiu įvykiu tarptautinėje turkiškų serialų istorijoje, nes 2017 m. pelnė prestižinę „Emmy“ statulėlę kaip geriausias serialas. Kol kas jokiam kitam turkų serialui nepavyko nė prasibrauti į trumpąjį sąrašą. Taip pat jis apdovanotas ir Seulo festivalyje Pietų Korėjoje.
„Ezelis” („Ezel”)
Na ir dar vienas – kriminalinių istorijų gerbėjams. Filmuotas Kipre bei Jungtinėje Karalystėje, serialas pakvies likti moderniuose laikuose. Nusprendę su draugais apiplėšti kazino, jie neapgalvojo vieno – policija gali būti gudresnė, nei atrodo. Po dviejų artimiausių draugų išdavystės, Omeras apkaltinamas kaip pagrindinis organizatorius ir atsiduria kalėjime, o ten nusprendžia – metas atkeršyti. Tiesa, už grotų įvyksta nedidelis incidentas, kurio metu Omerui subjaurojamas veidas, o draugai galvoja, kad jo nebėra tarp gyvųjų. Tai – puiki proga naujai tapatybei ir, žinoma, keršto planui palikus įkalinimo įstaigą.