Europos lyčių lygybės institutas (EIGE) skelbia, kad vaikų priežiūros atsakomybių pasiskirstymas juda gera linkme. Instituto ekspertai tvirtina, kad įvairiose šalyse vykstančios kampanijos pradeda pasiteisinti – požiūris į vaikų priežiūros pasiskirstymą tarp moterų ir vyrų gerėja, normalizuojamas aktyvesnis tėčių įsitraukimas.
EIGE apklausos rezultatai rodo, kad 91 proc. moterų ir 86 proc. vyrų skiria laiko savo vaikams* (provide informal child care) bent keturis kartus per savaitę. Į tai įeina fizinė vaikų priežiūra, emocinis palaikymas, pagalba ruošiant namų darbus, laisvalaikio užsiėmimai.
Nelygybė vis dar aiškiai matoma
Nors pastebėti teigiami pokyčiai, lyčių lygybės ekspertai atkreipia dėmesį į vis dar egzistuojančią nelygybę skirstantis kai kuriuos darbus. Pavyzdžiui, žymiai daugiau moterų, nei vyrų, atlieka intensyvius mažesnių vaikų priežiūros darbus – sauskelnių keitimą, maudymą, maitinimą ir pan. 49 proc. su partneriu gyvenančių moterų teigia prisiėmusios pagrindinę atsakomybę už šiuos darbus. Tuo tarpu sau šias atsakomybes priskiria tik 6 proc. vyrų.
EIGE ekspertai pastebi, kad svarbūs skirtumai atsiskleidžia ir žvelgiant į vaikų priežiūros darbų tipus. Realybėje sergančio vaiko slaugymas labai stipriai skiriasi nuo vaiko nuvežimo į mokyklą. Abu darbai svarbūs, tačiau skiriasi jų trukmė, intensyvumas, emocinis krūvis. Dėl to, kaip šios užduotys matomos, suvokiamos visuomenėje, daugiau moterų gali jausti, jog jų pastangos lieka nepastebėtos. Tai gali neigiamai paveikti tiek darbo ir asmeninio gyvenimo balansą, tiek dalyvavimą darbo rinkoje.
Kas pagreitintų progresą?
Kaip teigiama EIGE pranešime, kultūriniai pokyčiai judėtų kur kas greičiau, jei būtų priimami reikalingi teisės aktų pakeitimai. EIGE vadovė Carlien Scheele taip pat išskiria darbdavių pareigą suteikti vienodas galimybes moterims ir vyrams derinti darbą su šeimos įsipareigojimais: „Jei vaiką reikia pasiimti 16 valandą, tėvai turi galėti tai padaryti nesibaimindami, kad tai atsilieps jų paaukštinimo tikimybei. Tai ypač aktualu vyrams, kurie dažnai susiduria su vadovų „bausme“ už tai, kad viduryje darbo dienos jiems reikėjo pabūti tėčiais“.
Šaltinis: Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba