Šiandien Kyjive vykstančio jungtinės tyrimo grupės koordinacinio pasitarimo metu Lietuvos Respublikos generalinė prokurorė Nida Grunskienė pranešė apie nustatytus įtariamuosius garsaus Lietuvos režisieriaus Manto Kvedaravičiaus nužudymo Mariupolyje tyrime.
Generalinė prokurorė informavo, kad Lietuvoje atliekamo itin didelės apimties ikiteisminio tyrimo metu įtariamaisiais dėl šio nusikaltimo pripažinti trys nepripažintos Donecko Liaudies Respublikos 1-ojo armijos korpuso 1-osios atskirosios motorizuotųjų šaulių brigados kariai.
Siekiant pradėti šių asmenų baudžiamąjį persekiojimą „už akių“ („in absentia“) šių metų vasarį Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras kreipėsi į teismą prašydamas pripažinti juos įtariamaisiais dėl dalyvavimo Rusijos Federacijos vykdomos karinės agresijos veiksmuose prieš Ukrainą ir dėl Lietuvos Respublikos piliečio Manto Kvedaravičiaus neteisėto sulaikymo, laisvės atėmimo, įkalinimo bei nužudymo 2022 m. pavasarį. Teismo nutartimis visi trys yra pripažinti įtariamaisiais.
Šiuo metu Ukrainos generalinei prokuratūrai pateiktas teisinės pagalbos prašymas nustatyti šių įtariamųjų buvimo vietą, įteikti jiems teismo nutartis dėl pripažinimo įtariamaisiais, atlikti jų apklausą ir kitus reikiamus proceso veiksmus.
Kaip jau buvo skelbta, Lietuvos prokuratūra buvo vieną pirmųjų, pradėjusių ikiteisminį tyrimą dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis; agresijos; draudžiamų karo atakų ir kitų karo nusikaltimų, vykdomų Ukrainoje.
Lietuvoje pradėtą ikiteisminį tyrimą atlieka bendra tyrimo grupė, kurią sudaro prokurorai, Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir teritorinių policijos komisariatų bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai.
Pagrindinis 2022 m. kovo 1 d. Lietuvoje pradėto ikiteisminio tyrimo tikslas – rinkti ir dokumentuoti iš Ukrainos į Lietuvą bei kitas Europos šalis besitraukiančių žmonių parodymus bei visą kitą įmanomą medžiagą, kuri galėtų būti panaudojama patraukiant kaltus asmenis baudžiamojon atsakomybėn.
Iki dabar Lietuvos pareigūnai susisiekė su maždaug 5000 iš Ukrainos į Lietuvą atvykusių asmenų, 439 asmenys apklausti minėtame ikiteisminiame tyrime, 125 iš jų pripažinti nukentėjusiaisiais.
Vykdydami ikiteisminį tyrimą, Lietuvos prokurorai, Lietuvos kriminalinės policijos biuro tyrėjai, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai, Kriminalinių tyrimų centro ir teismo medicinos ekspertai kelis kartus vyko į Ukrainą, kur kartu su Ukrainos prokurorais bei kitais pareigūnais tiesiogiai dalyvavo ten įvykdytų nusikaltimų vietų apžiūrose, padėjo rinkti įrodymus bei dalyvavo kituose procesiniuose veiksmuose.
Įgyvendinat pagalbos Ukrainai priemones Lietuvos prokurorai taip pat yra deleguoti į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą, Europos Sąjungos patariamąją misiją Ukrainoje ir Tarptautinį agresijos nusikaltimų prieš Ukrainą baudžiamojo persekiojimo centrą (ICPA).
Šaltinis : prokuraturos.lt