Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) ekspertai, analizuojantys praėjusiais metais dažniausiai fiksuotas pinigų plovimo tendencijas, pažymi, kad kuriami tokie nusikalstami veiklos modeliai, į kuriuos žmonės gali pakliūti to net neįtardami. Vienas tokių – vadinamieji pinigų mulai. FNTT specialistai paaiškina, kaip šią veiklą atpažinti ir nepakliūti į tokią pinigų plovimo schemą.
Paprastai tariant, pinigų plovimas – tai neteisėtu būdu įgytų lėšų ar turto legalizavimas. Nors egzistuoja daug pinigų plovimo schemų, tačiau jos dažniausiai veikia panašiai – neteisėtu būdu gautos lėšos įnešamos į finansų rinką, tuomet jos skaidomos, pervedant į įvairias sąskaitas, siekiant nuslėpti lėšų kilmę, o vėliau pinigus bandoma įlieti į ekonomiką perkant nekilnojamąjį turtą, veikiančias ar fiktyvias įmones ar kitą turtą.
Nusikaltėliai, siekdami paslėpti neteisėtu būdu įgytų pinigų kilmę, stengiasi kuo plačiau juos paskleisti, t. y. pervedimams panaudoti kuo daugiau skirtingų sąskaitų. Tam jie ieško asmenų – pinigų mulų.
Pinigų mulai – tai viena iš nusikaltėlių naudojamų pinigų plovimo schemų, įtraukianti ratą žmonių, kurie už atlygį sutinka panaudoti savo asmenines sąskaitas nelegaliai uždirbtų pinigų legalizavimui, pervedimui ar išgryninimui.
Kai kurie asmenys pinigų mulais tampa sąmoningai. Jie veikia profesionaliai ir už atlygį teikia savo „paslaugas“ nusikalstamoms organizacijoms. Tokie asmenys dažnai būna su kriminaline praeitimi ir ši veikla jiems yra lengvas pragyvenimo šaltinis. Tačiau nemaža dalis žmonių pinigų mulais gali tapti net patys to neįtardami.
Nors pinigų mulais gali tapti bet kuris asmuo, dažniausiai į tokias schemas įsivelia asmenys, siekiantys greit ir lengvai užsidirbti. Sukčiai, ieškodami potencialių pinigų mulų, pasitelkia darbo skelbimus, reklamuojasi socialiniuose tinkluose, siūlydami greitą uždarbį, galimybę užsidirbti neįdedant pastangų ir pan.
Kartais į sukčių pinkles papuola asmenys, patikėję netikrais darbo skelbimais, žadančiais apskaitininko, buhalterio, sistemų testuotojo darbą arba komisinį atlygį už „sąskaitų administravimą“.
Pinigų mulais gali tapti ir studentai ar moksleiviai, internete ar socialiniuose tinkluose susivilioję pasiūlymais greitai ir lengvai gauti pinigų už padarytus pervedimus ar išgrynintus pinigus, kuriuos nusikaltėliai gavo nusikalstamu būdu.
Užverbuoti pinigų mulai paprastai naudojasi sąskaitomis ne vienoje finansų įstaigoje. Mokėjimai atliekami iš vienų asmenų sąskaitų kitiems, kuo labiau sumaišant lėšas (kai kuriais atvejais ir su asmeninėmis lėšomis, kurių kilmė legali).
Ką daryti, kad netaptumėte pinigų mulu?
Būkite įtarūs dėl pažadų gauti pinigų mainais už lėšų pervedimą per savo sąskaitą. Jokia teisėta įmonė neprašys to padaryti.
Neužkibkite ant sukčių kabliuko – nereaguokite į darbo skelbimus, kuriuose žadamas nemenkas atlygis už minimalias pastangas, nes tai gali būti apgaulė.
Niekada neatidarykite banko sąskaitos kitiems asmenims, naudodami savo asmens duomenis. Taip pat nesutikite, kad kažkas naudotųsi Jūsų banko sąskaita neaiškioms operacijoms atlikti.
Jei pastebėjote viliojantį darbo skelbimą su dideliais uždarbio pažadais, visada patikrinkite, ar įmonė, siūlanti tokį darbą, yra veikianti, turi veiklos istoriją, ar nurodyti kontaktai sutampa su nurodytais skelbime.
Pinigų mulu tapęs asmuo rizikuoja ne tik negauti žadėto uždarbio, bet ir sulaukti teisinių pasekmių – baudžiamosios atsakomybės, nes toks asmuo laikomas nusikaltimo bendrininku. Be to, bus užšaldomos visos asmens turimos sąskaitos, sugadinta kredito istorija ir asmeninė reputacija.
Jei įtariate, kad Jūsų sąskaita gali būti naudojama neaiškiems pinigams pervesti, kuo greičiau nutraukite bet kokį bendradarbiavimą su asmenimis, kurie naudojasi Jūsų duomenimis, daugiau nevykdykite jokių pervedimų, susisiekite su savo banku bei informuokite atsakingas teisėsaugos institucijas.
Šaltinis: Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba